رابط کاربری EMUI 11 و قابلیت های آن

رابط کاربری EMUI 11 و قابلیت های آن
27 بهمن

قابلیت‌های جدید و کاربردی EMUI 11 در گوشی‌های هواوی

کاملا واضح است که سیستم عامل اندروید به دلیل open source بودنش و قابلیت های بسیار زیاد و ویژگی شخصی سازی فوق العاده اش به توسعه دهندگان و افرادی که در زمینه طراحی و توسعه رابط کاربری مشغول به فعالیت هستند دستشان باز بوده و تنوع خوبی را در رابط کاربری گوشی های مختلف شاهد هستیم. همانطور که سامسونگ با رابط کاربری OneUI به خوبی در حال پیشرفت است هواوی نیز با رابط کاربری خودش تحت عنوان EMUI که به ورژن 11 یعنی EMUI 11‌ رسیده است در بین محصولاتش به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده است.

قابلیت های بسیار خوب رابط کاربری EMUI 11 بر پایه اندروید 10 توسعه داده شده است و چه از نظر ظاهری و چه از نظر کارایی جز بهترین رابط کاربری های موجود قرار دارد.

در این مطلب اما به تمام موارد اضافه شده نمیپردازیم و تنها چند مورد بسیار قابل توجه این رابط کاربری را بازگو و بررسی میکنیم.

قابلیت Multi Screen برای حرفه‌ای‌ها

در نسخه 11 رابط کاربری EMUI کاربرها میتوانند به شکلی حرفه‌ای چند صفحه را در صفحه نمایش دیگری شاهد باشند و از آنها استفاده کنند. پیشتر در رابط کاربری EMUI 10 فقط و فقط شاهد یک صفحه از گوشی هوشمند روی لپ تاپ بودیم که این پیشرفت قابل توجه و جذابی برای کاربران در این نسخه محسوب میشود.multi screen

بدون نیاز و بدون استفاده از کابل میتوان گوشی هوشمند خود را به لپ تاپ متصل کنید و به لطف رابط کاربری EMUI 11 میتوان تا 3 پنجره از اپلیکیشن ها و برنامه های مختلف را از گوشی هواوی در لپ تاپ های هواوی به نمایش در بیاورید. برای این کار نیازمند نصب نسخه 11 به بالای برنامه PC Manager روی لپ تاپ هواوی خود هستید.

صفحه نمایش همیشه روشن جدید

در رابط کاربری قبلی یعنی EMUI 10 قابلیت صفحه نمایش همیشه روشن برای گوشی های هواوی اضافه شد و کاربرانی که به این قابلیت علاقه دارند بسیار کارآمد و جذاب بود اما در آن فقط یک تعداد مشخصی به صورت پیش فرض وجود داشت که کاربران به شکل محدودی از بین پترن های موجود باید یکی را انتخاب میکردند، اما در نسخه جدید و به روزرسان EMUI 11 اگر کاربران از بین حالت های پیش فرض موردی را نپسندند میتوانند با سلیقه خودشان شخصی سازی کنند تا به طرح دلخواهشان برسند.

always on

 

کنترل گوشی با حرکت دست و چشم یا Smart Gesture Control

دیگر قابلیت جذابی که در رابط کاربری EMUI 11 به گوشی های هواوی اضافه میشود امکان استفاده از حرکات دست برای کنترل و انجام کارهای متفاوت در گوشی است که تحت عنوان Smart Gesture Control اضافه گردیده است. در این قابلیت جدید شما میتوانید با حرکت دست و بدون لمس گوشی را به حالت فعال درآورده و برای اسکرول به بالا و پایین و یا سوایپ کردن به چپ و راست باز هم از حرکت دست استفاده کنید. مورد کاربردی و جذاب دیگر، جواب دادن و یا رد تماس با یک حرکت دستوری شخصی سازی شده میباشد، همچنین میتوان حرکتی را به دستگاه شناسایی کرد تا با آن حرکت صدای گوشی را کم و یا زیاد کرد.

smart gusture

نکته جالب توجه این است کع برای کم و زیاد کردن صدای گوشی میتوان از حرکت چشم هم استفاده کرد. این قابلیت کاربردی برای زمان هاییست که در حال انجام کاری هستیم و یا به عنوان مثال در حال انجام آشپزی هستیم و یا بنا به هر دلیلی دست هایمان آلوده و یا آغشته به مواد خوراکی شده است و نمیخواهیم صفحه نمایش گوشی را لمس کنیم.

انجام چند کار با Multi Window

مدتی‌ست که انجام چند کار همزمان و در اختیار داشتن چند برنامه یا اپلیکیشن در قابل پنجره های مختلف در گوشی های هوشمند تبدیل به یکی از نیازهای برخی کاربران شده است و توسعه دهندگان بیش از پیش به کارایی هر چه بیشتر و انعطاف پذیری هر چه بیشتر آن ها بها میدهند و شاهد بهبودهایی در آنها هستیم. اما در رابط کاربری EMUI 11 شاهد تجربه متفاوتی از این قابلیت هستیم که لذت این کار برای کاربر دو چندان خواهد شد.

با به روزرسانی به EMUI 11 شاهد اضافه شدن گزینه ای در قسمت بالا سمت چپ هر پنجره تحت عنوان Minimize هستیم. با ضربه زدن بر روی این گزینه شاهد فعال شدن App Bubble هستیم. App Bubble این قابلیت را دارد که در هر یک از طرفین گوشی که دلخواه شماست قرار بگیرد و کاربران هر زمان که به آن نیاز داشتند تنها با یک لمس به سرعت به اپلیکیشن Minimize شده مد نظرش دسترسی داشته باشد. در صورت داشتن چند اپلیکیشن Minimize شده با لمس App Bubble چند پنجره پیش رویتان باز میشود و میتوانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید تا برایتان باز شود.

multi window

قابلیت Multi Window امکان اجرای همزمان سه اپلیکیشن را به کاربر میدهد. اگر شما هم از آن دست کاربرانی هستید که نیاز به اجرای چند برنامه همزمان دارید این امکان برای شما بسیار خوشایند خواهد بود. لازم به ذکر است که هرگاه که کارتان با اپ مورد نظر تمام شد با لمس ضربدر هر کدام را ببندید و اگر کارتان با همه اپ های همزمان در حال اجرا به اتمام رسیده است، فقط کافیست App Bubble را درگ کرده و به Recycle Bin بیندازید تا همزمان همه برنامه های در حال اجرا بسته شود.

تغییرات و قابلیت‌های جدید Gallery

ایجاد تغییرات مثبت در بخش های Albums، Highlights و Discover و اضافه شدن چند قابلیت کاربردی در گالری Gallery از نکات قابل توجه به روزرسانی به رابط کاربری EMUI 11 هستند.

در قسمت Albums با توجه به استفاده شما و رفتار شما آلبوم ها مرتب سازی میشوند به این صورت آلبوم‌هایی که استفاده بیشتری از آنها شده باشد برای سهولت کاربران در ترتیب بالاتر قرار میگیرند. اما علاوه بر این، شاهد اضافه شدن موردی تحت عنوان Magazine هستیم که برای کاربران علاقه مند به مجله میتواند قابلیت جذابی باشد که عکسهایشان به این شکل دربیایند.

گالری

اما نکته قابل ذکر این است که کاربران با توجه به سلیقه شخصیشان میتوانند جایگاه آلبوم‌ها را نیز تغییر دهند و در جای دلخواه قرار دهند. برای انجام این کار کافیست از بخش Switch View به انجام این کار بپردازیم.

یکی دیگر از قابلیت های جالب و جذابی که در رابط کاربری EMUI 11 اضافه شده است، اضافه کردن عکس کاور برای آلبوم دلخواهتان میباشد. قابلیتی به نام Change Cover به کاربران این اجاز را میدهد که یکی از عکس های محبوب و مورد علاقه‌شان را به عنوان عکس کاور آن آلبوم انتخاب کنند تا وقتی در Gallery حضور دارند عکس های دلخواهشان را بعنوان عکس کاور هر آلبوم مشاهده کنند. تا پیش از این و در رابط کاربری های قبل  به صورت پیش فرض تصویری که شاید دلخواه کاربران نبودند به عنوان کاور آلبوم ها انتخاب میشدند و خیلی به مذاق کاربران خوش نمی‌آمد.

ساخت اتوماتیک کلاژ با انتخاب 2 الی 9 عدد از عکسهای مورد علاقه‌تان در قالب 5 الگوی مختلف بدون نیاز به هیچ گونه برنامه و یا نرم افزار جانبی در قسمت Discover در اختیار کاربران قرار دارد تا با استفاده از آن بیش از پیش Gallery برایشان محبوب شود.

discover

این قابلیت یکی از قابلیت های بسیار جذاب اضافه شده در رابط کاربری EMUI 11 است که کاربران میتوانند از آن استفاده کنند. گشتن، پیدا کردن، دانلود و نصب چند اپلیکیشن مختلف و در نهایت انجام ساخت کلاژ کاری است که قطعا وقت زیادی را از کاربران گرفته و خواهد گرفت، اما با این قابلیت در بخش دیسکاور کاربران را به آسودگی خیال رسانده است.

Notepad پیشرفته

در گذشته و نسخه های EMUI قبلی برنامه نوت‌ پد یک ابزار نوت برداری و نوشتن متن ساده ای بیش نبوده و کار بسیار هیجان انگیزی با آن انجام نمیشد. اما به لطف آپدیت رابط کاربری به EMUI 11 برنامه Notepad خیلی کاربردی تر و جذاب تر از گذشته است.

نوت پد

به اپلیکیشن Notepad قابلیت جدید و جذابی تحت عنوان Extract Text اضافه شده است که توسط آن قادر خواهید بود متن مورد علاقه یا مورد نیازتان را که در هر جایی مشاهده میکنید در نوت پد اسکن و ذخیره کنید. در حقیقت با این عمل شما متن داخل کتاب، روزنامه و یا هرجای دیگری را بدون اینکه خودتان تایپ کنید تبدیل به متن داخل گوشی خودتان میکنید. همچنین اگر در شرایطی اضطراری قرار دارید و نیاز به اسکن یکی از مدارک خود دارید نوت پد برای شما این کار را انجام میدهد. در گذشته برای انجام این کار باید اپلیکیشنی که این عمل را انجام میدهد را به طور جداگانه گشته و دانلود و نصب میکردیم اما در حال حاضر اپلیکیشن پیش فرض Notepad پس از آپدیت رابط کاربری گوشی به EMUI 11 این کار را امکان پذیر خواهد کرد.

0 مقایسه محصولات
لطفا چند لحظه صبر کنید...