الگوی اثر صوتی؛ اختراع جدید هواوی

الگوی اثر صوتی؛ اختراع جدید هواوی
20 بهمن

اخیرا کمپانی هواوی به همراه پژوهشگران و محققان یک دانشگاه چینی با نام Duke Kunshan به صورت مشترک اختراع جدیدی تحت عنوان Voiceprint یا اثر صوتی به ثبت رساندند. این اختراع مربوط به تشخیص اثر صدای هر انسان میباشد که به مانند اثر انگشت هر شخص بصورت منحصر به فرد است.

الگوی اثر صوتی

صدای هر شخص دارای طیف فرکانسی مشخص و مختص به خود است که هواوی با همکاری این پژوهشگران موفق به ابداع روشی برای استخراج و تطبیق اثر صوت انسان شده اند. این فناوری ثبت شده توانایی استخراج و تطبیق الگوهای صدای هر فرد است و از آن میتوان به عنوان یک امضای منحصر به فرد جهت احراز هویت آن فرد استفاده کرد که هواوی از آن برای باز کردن قفل دستگاه ها و وسایل الکترونیکی نظیر گوشی های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها استفاده خواهد کرد که روش بسیار کاربردی و هیجان انگیزی به نظر میرسد.

البته تا رونمایی و کاربری نهایی این نوآوری باید چند سالی را صبر کنیم و نتیجه و خروجی اصلی آن را از نزدیک لمس کنیم. در روزهایی که خبر باز کردن قفل یا همان آنلاک کردن گوشی های هوشمند از طریق چهره و یا اثر انگشت را شنیدیم بسیار هیجان زده بودیم چرا که دیگر نیاز به حفظ کردن اعداد و پترن یا الگوهای شکلی مختلف و سخت و دشوار نبودیم، خصوصا در حین رانندگی که این کار را به شدت سخت تر و خطرناک هم میکرد. اما به نظر میرسد این روش اگر عملی شود خیلی خیلی راحت تر از روش های قبلی خواهد بود، البته نه در همه جا! مکان هایی ساکت مانند کتابخانه، سینما و ... که مستلزم سکوت است انجام این کار و گفتن یک کلمه شاید بی ربط وسط آن سکوت و یا افراد چندان عقلانی نیست و بهتر است از روش های بی صدای دیگر استفاده کرد.

اثر صوتی

این روش به طور حتم ممکن است مشکلات و موانعی هم بر سر راه خودش ببیند اما بیشتر از این اطلاعاتی از این اختراع به دست نیامده و گزارش نشده است تا بتوانیم از همه جوانب آن با خبر باشیم اما امیدواریم محصول نهایی به روشی سریع و با امنیت بالا ختم شود تا لذت کاربران از وسایل و دستگاه های هوشمندشان بیشتر از پیش شود.

قطعا در ابتدا این تکنولوژی را در گوشی های هوشمند هواوی شاهد خواهیم بود اما شرکت های دیگر هم دست روی دست نخواهند گذاشت و برای اجرا و عملیاتی کردن آن با هواوی به توافقاتی در بین خودشان خواهد رسید.

هواوی هر ساله هزینه های بسیار زیادی را در راستای تحقیق و توسعه روش های جدی و نوآوری های جدید میکند و از این نظر جزء برترین کمپانی های دنیا به شمار میرود.

0 مقایسه محصولات
لطفا چند لحظه صبر کنید...