اینترنت 5G ؛ نسل پنجم نسلی پرسرعت تر و با ثبات تر

اینترنت 5G ؛ نسل پنجم نسلی پرسرعت تر و با ثبات تر
4 بهمن

اخبار گوناگونی در رابطه با اینترنت 5G یا همان نسل پنجم اینترنت به حد چشم‌گیری افزایش‌ یافته است تا جایی که کم‌کم می‌بینیم تولیدکنندگان بزرگ گوشی‌های هوشمند در حال ارتقا زیرساخت‌هایشان برای عرضه و پشتیبانی دستگاه‌هایشان از نسل پنجم شبکه اینترنت همراه هستند و بیشتر از یک سالی هست که توسط کمپانی های مختلف گوشی‌های هوشمند با پشتیبانی نسل پنجم اینترنت روانه بازار شده‌اند.

اینترنت 5G چیست

نسل پنجم از شبکه اینترنت گوشی‌های همراه یا همان 5G، جایگزینی برای نسل حال حاضر یعنی4G  می‌باشد که می‌تواند ثبات و سرعت بسیار بیشتری ارائه دهد. اینترنت 5G نسبت نسل چهارم سرعت بیشتری برای دانلود و آپلود اطلاعات شما و همچنین استریم ویدیوها به همراه دارد.

همین‌طور در آینده‌ای نه‌چندان دور با به انبوه رسیدن تولید خودروهای هوشمند که از هوش مصنوعی بهره می‌برند به اینترنت پرسرعتی برای برقراری ارتباط و آنالیز ترافیک نیاز دارند که نسل پنجم اینترنت همراه می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

شاید در ابتدای راه شاهد مشکلات و ایرادات کوچکی از این تکنولوژی باشیم چرا که شرکت‌های مخابراتی از آن برای تقویت و ارتقای ظرفیت شبکه حال حاضر خود استفاده کنند.

اگر سرعت بسیار زیاد ادعا شده نسبت به حال حاضر در نسل پنجم عملی شود و به واقعیت بپیوندد می‌توانیم شاهد اعدادی بسیار هیجان‌انگیز باشیم، بخصوص برای گیمرها که این روزها به حجم بالایی برای دانلود دیتاهای خود دارند و برای آنلاین بازی کردن نیازمند پینگی پایدار و ثابتی هستند.

بدون هیچ تردیدی هوآوی را باید پیشرو در توسعه شبکه 5G دانست. کمپانی Huawei بزرگترین مجموعه زیرساخت های لازم را برای توسعه و ارائه این شبکه داراست.

آزمایش اخیر هوآوی در شهر زوریخ سوئیس انجام گرفت و موفق به ثبت رکورد سرعت دانلود 3.67 گیگابیت در ثانیه شد. این عدد یک عدد فوق العاده است چرا که در بالاترین حد ممکن اینترنت 4G LTE شاهد ثبت سرعت 80 مگابیت در ثانیه بوده است و ثبت این رکورد برای نسل پنجم یعنی سرعتی نزدیک به 46 برابر نسل حاضر.

اینترنت 5G

نقش نسل پنجم شبکه اینترنت همراه

با گذر زمان سیر صعودی استفاده‌کنندگان و خریداران گوشی‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند و غیره رو به افزایش است و از کودک گرفته تا میان‌سال و سالمند به این دستگاه ها علاقه‌مند هستند به همین دلیل هم شاهد افزایش حجم استفاده از اینترنت در کل جهان هستیم. روزبه‌روز شبکه‌های ارتباطی در حال افزایش‌ هستند و وقتی هزاران متقاضی بخواهند از آن استفاده کنند، شبکه دچار مشکل می‌شود. پس اینترنت 5G در اینجا نقش مهمی پیدا می‌کند و این ادعا را دارد که در محدوده‌ای که هزاران نفر در حال استفاده از اینترنت هستند به‌راحتی پاسخگو باشد.

علاوه بر تست این شبکه در سرعت دانلود، کاربران در وب‌ گردی هایشان سرعت لود صفحات، مشاهده ویدیوهای مختلف به صورت آنلاین، تماس های تصویری بدون قطعی و روان و ... می‌توانند خیلی واضح این تفاوت در نسل را حس کنند.

زمان ارائه 5G

با توجه به ارزیابی زمانی انجام ‌شده اکثر کشورها سال 2020 را برای ارائه این تکنولوژی مناسب می‌دانستند که تقریبا می‌توان گفت همین طور هم شد و در سال 2020 تقریبا اکثر اپراتورها در سراسر جهان زیر ساخت‌های لازم جهت خدمات 5G را بصورت عملی درآوردند و کمپانی های تولید کننده گوشی های هوشمند شروع به تولید دستگاه‌هایشان با پشتیبانی شبکه 5G کردند. پیش بینی می شود تا در آینده‌ای نه چندان دور تمام گوشی‌ها از این شبکه پشتیبانی کنند و شبکه های مخابراتی نیز خدمات بهتری را ارائه دهند.

اما در ایران و پس از رونمایی این شبکه شاهد ثبت سرعت دانلود 1.5 گیگ بر ثانیه بودیم که به نسبت سرعت جهانی شاید خیلی کمتر باشد اما به نسبت سرعت حال حاضری که مردم در حال استفاده از آن در ایران هستند بسیار بیشتر خواهد بود و لذت استفاده از اینترنت را بیش از پیش خواهد کرد. همچنین طبق گفته‌ها تا سال 1402 نزدیک به 10 درصد کشور قادر به استفاده از انترنت نسل پنجم هستند و طبق چشم انداز 5 ساله تا سال 1404 این فناوری گسترده خواهد شد و درصد خیلی زیادی از کل کشور قادر به استفاده خواهند بود.

0 مقایسه محصولات
لطفا چند لحظه صبر کنید...