IP67 و IP68 چه استانداردهایی هستند و چه تفاوتی باهم دارند؟

IP67 و IP68 چه استانداردهایی هستند و چه تفاوتی باهم دارند؟
9 دی

 IP67 و IP68 به طور واضح

قطعا دیده اید و یا شنیده اید در این چند سال اخیر خصوصا 4 یا 5 سال پیش که خیلی روی ضد آب بودن گوشی های هوشمند مانور داده میشد و در زمان رونمایی و عرضه آنها به ‌عنوان یکی از مشخصات و نقاط مثبت آن‌ها موردی تحت عنوان IP67 و IP68 نام برده میشد. شاید اوایل که خیلی مورد خاص و جدیدی بود روی آن تاکید بسیاری می‌شد اما شاهد هستیم که مدتی است در قابلیت‌های یک گوشی تبدیل امری عادی و واجب شده است. تولیدکنندگان گوشی های هوشمند متوجه این امر شدند که دوستداران این دستگاه ها علاقه بسیار زیادی به عکاسی و فیلم‌برداری زیرآب (دریا، استخر و سایر مکان های تفریحی) در طول سفر و یا حتی دوره همی های دوستانه شان دارند. همچنین می‌توان زیر بارش برف و باران با خیال راحت گوشی را به دست گرفت و شروع به استفاده روزمره مثل برقراری تماس، ارسال پیام و یا حتی چک کردن صفحات مجازی و یا عکاسی و فیلم برداری کرد.

در این جا IP مخفف دو کلمه  International Protectionمیباشد که در مقابل آن قرار دو عدد معنادار می‌گیرد. عدد اول که میزان و قدرت حفاظت در برابر عوامل خارجی جامد از جمله گرد و غبار را نشان می‌دهد، بین 0 تا 6 است، پس دستگاه هایی که دارای IP67 هستند، میتوان ادعا کرد که کاملاً در برابر گرد و غبار مصون هستند.
اما عدد دوم میزان مقاومت در برابر مایعات را نشان می‌دهد، عددی بین 0 تا 8 است. عدد 7 به معنی حفاظت دستگاه تا مدت زمان 30 دقیقه ای در عمق 1.5 متری آب است.
بنابراین در هنگام استفاده از گوشی موبایل خود می‌توانید بابت محافظت آن در برابر گرد و غبار و همچنین آب تا عمق 1.5 متری مطمئن باشید
.

ip

معنی هر یک از اعداد مقابل IP

هر یک از اعداد مقابل حروف IP چه معنی ای دارند؟

معانی عدد اول

0  ؛ بدون حفاظت!
1 ؛ محافظت در برابر لمس اتفاقی دست

2 ؛ حفاظت در برابر اجسام خارجی مانند انگشتان دست
3 ؛ محافظت در برابر برخورد با ابزار و سیم
4 ؛ محافظت در برابر برخورد با ابزار، سیم و سیم‌های کوچک
5 ؛ محافظت محدود در برابر گردوغبار
6 ؛ محافظت کامل در برابر گردوغبار

معانی عدد دوم
0 ؛ بدون حفاظت
1 ؛ محافظت در برابر رطوبت باران

2 ؛ حفاظت در برابر اسپری مستقیم تا 15 درجه
3 ؛ حفاظت در برابر اسپری مستقیم تا 60 درجه
4 ؛ حفاظت در برابر اسپری از تمام جهات، محافظت محدود در برابر آب
5 ؛‌ محافظت از آب با فشار کم
6 ؛ محافظت از آب با فشار متوسط
7 ؛ محافظت در برابر غوطه‌وری در آب تا عمق 1.5 متری به مدت 30 دقیقه
8 ؛ محافظت در برابر غوطه‌وری در آب به میزان بالاتر از 1.5 متر و زمان بیشتر از 30 دقیقه

نتیجه گیری

در انتها میتوانیم به این نتیجه برسیم که تفاوت میان این دو استاندارد مدت زمان و عمق غوطه‌ وری آن ها در آب برای دستگاه ‌هاست.

 IP67 عمق 1.5 متر و همچنین مدت زمان 30 دقیقه را تحمل میکند اما تحمل IP68 عمق بیشتر از 1.5 متر و مدت زمان بیش از 30 دقیقه می‌باشد.

 

 

0 مقایسه محصولات
لطفا چند لحظه صبر کنید...