سیستم عامل هارمونی

سیستم عامل هارمونی
6 دی

سیستم عامل هارمونی

سیستم عامل هارمونی (HarmonyOS) سه کلمه ای که در حال حاضر به طور واضح و شفاف برای همه مشخص نیست باید چقدر به آن بها دهیم یا حتی چقدر باید کمپانی های بزرگ از آن بترسند.

در اینکه چین قطب و وزنه سنگین اقتصادی دنیا را در اختیار دارد شکی نیست، در اینکه چه میزان تولید و سفارش تولید سرسام آوری از بزرگترین کمپانی ها نظیر اپل و سامسونگ دارد هم شکی نیست، اما آیا در آینده شاهد تسخیر دنیای تکنولوژی با سیستم عامل اختصاصی چینی هم طرف خواهیم بود یا خیر؟ برای کشف این موضوع باید چند سالی صبر کنیم!

هارمونی او اس پیش از اتفاقات و اختلافات میان آمریکا و چین در دست توسعه بود اما شاید بعد از این اختلافات و تحریم آنها از طرف غول تجاری دنیا یعنی گوگل و محدودیت و قطع دسترسی‌شان از سرویس های گوگل، تبدیل به رقم زدن یک اتفاق بزرگ شده باشد تا نه تنها محدودیت و تحریم برای چین و هواوی عامل شکست و زمین خوردن نباشد، بلکه سکوی پرتابی باشد در جهت پیشرفت و رو کردن یک اتفاق بزرگ یعنی سیستم عامل هارمونی !

استراتژی هارمونی در سه کلمه

در ابتدا تمرکز سیستم عامول هارمونی بر روی نمایشگرهای هوشمند و تلویزیون ها بود. اما هواوی سیستم عاملش را در یک جمله تعریف و خلاصه کرده است، "مناسب برای تمام سناریوها".

این جمله یک آینده نگری محض در خودش جای داده است که قطع به یقین با پیرفت روز افزونش پتانسیل تبدیل شدن به یک رقیب جدی برای تمامی سیستم عامل ها را دارد.

استراتژی 1+8+N راهی که هواوی آن را در پیش گرفته و تمام قدرت در حال پیشروی است.

اما این استراتژی یعنی چه؟ 1 یعنی گوشی های هوشمند که امروزه هر کسی با هر سنی و هر شرایطی آن را در دست دارد و تبدیل به نیاز روزمره شده است، 8 یعنی دستگاه هایی که روزانه به آن متصل میشویم و از آن ها هم استفاده داریم مثل لپ تاپ،اسپیکر هوشمند، ساعت هوشمند، تبلت و ...، و در نهایت N به معنی مجموعه ای از اکوسیستم های هوشمندی یا اشیائی که متصل به اینترنت هستند که کم کم در همه جا در خانه ها یافت میشوند و در آینده ای نه چندان دور همه گیر خواهند بود مثل یخچال، لامپ، دوربین و ...

کمی سخت است که تصور کنیم به زودی سیستم عامل های محبوبی چون ویندوز، اندروید و ios که به شدت در بین مردم جا افتاده اند به این راحتی ها جای خودشان را به هارمونی بدهند و کوچ عظیمی بین مردم جهان اتفاق بیفتد.

اما این اتفاق دور از ذهن (البته برای کوتاه مدت) همانطور که روزی برای سایر سیستم عامل ها افتاد قطعا با پیشروی های مداومی که از سوی هواوی و حمایت هایی که میشود در آینده رخ خواهد داد اما نه آن طور که همگی کنار بروند و هارمونی جای همه را بگیرد، به مرور جا خواهد افتاد و بخشی و درصدی از بازار را دست میگیرد و همچنان هر سیستم عاملی طرفداران و نیازهای مختص به خودش را میطلبد.

هارمونی بر روی یک هسته‌ی واحد و یک چارچوب کاربردی واحد توسعه داده شده است و کاری به دستگاه مورد استفاده ندارد، در هر سخت افزار بدون توجه به نوع آن از هسته هایی با سرویس های مشابه بهره میبرد.

در حال حاضر تنها محصولی که از طرف هواوی با سیستم عامل هارمونی به بازار راه یافته است تلویزیون هوشمند هواوی ویژن است و به مرور زمان در حال پیشبرد و تولید و توسعه محصولات دیگریست که از این سیستم عامل استفاده کنند.

گجت های پوشیدنی خصوصا ساعت های هوشمند هواوی نزدیک ترین محصولات برای این مورد هستند.

گمانه زنی هایی مبنی بر این موضوع وجود دارد که هواوی قصد دارد تا به قرارداد خودش با گوگل در رابطه با سیستم عامل اندروید برای تولید گوشی های هوشمند خود پایبند باشد اما قطعا اینطور نیست که هواوی بیخیال توسعه و استفاده از این سیستم عامل روی این طیف وسیع از تلفن همراه شود.

اتفاقی که دیر یا زو خواهد افتاد و هواوی از اندروید به طور کامل به هارمونی او اس اختصاصی اش کوچ میکند. هواوی باید بتواند حمایت و پشتیبانی سایر کمپانی های تولید گوشی هوشمند یعنی شیائومی، اوپو و ... را هم بدست بیاورد تا مسیر موفقیتش هموار شود.

"موتور تاخیر معین" سیستمی است که جزء نقاط قوت هارمونی در ابتدای راه محسوب میشود، ادعایی که هواوی دارد این است که میتوانید سوییچ در لحظه از یک دستگاه به دستگاه دیگر با استفاده از یک اپلیکیشن داشته باشید.

برای مثال شما میخواهید صفحه گوشی هوشمند خودتان را روی صفحه تلویزیون منتقل کنید یا در حال رانندگی تماس را میخواهید به سیستم خودرو منتقل کنید، تمام کارها در لظحه و بدون هیچ تاخیری انجام میپذیرد.

سیستم عامل هارمونی

چندی پیش در جریان کنفرانس آنلاین هواوی، ریچارد یو، مدیرعامل بخش تجاری مصرف کننده هواوی گفت، که تا انتهای سال جاری هارمونی روی تلویزیون های هوشمند و ساعت های هوشمند منتشر میشود، آقای یوهمچنین اشاره کرد که در پایان سال جاری یا آغاز سال آینده، سیستم عامل هارمونی را در گوشی های هوشمند میبینیم، اما این که چقدر این حرف به وقوع میپیوندد را باید صبر کنیم و ببینیم، حتی اگر رخ دهد هم نیاز به زمان بسیاری برای جا افتادن دارد.

0 مقایسه محصولات
لطفا چند لحظه صبر کنید...